Doğanın ruhundan gelen notaları bir besteci edasıyla tasarlayan ve bir şişenin içine hapseden parfümörün, sanatını bu denli farklı bir yol ile anlatımı beni oldum olası heyecanlandırmıştır. Adeta şişenin üzerine sihirli bir değnek dokunmuşçasına tasarlanan her parfüm, parfümörün duygularından kopan bir parçadır aslında. Bu yüzdendir ki, her bir parfümün ayrı bir hikayesi, anlatmak istediği ayrı duyguları vardır. ‘ Acaba ben bugün hangi hikayeyi giymeliyim?’ diye soruyorum kendime her gün. Kararımı veriyorum ve o an benim hikayem başlamış oluyor. Yüzlerce anı yüklüyorum her bir notasına…
Anlatacak hikayesi olan parfümleri bizlere sunan La Déesse’in katkılarıyla her bir parfümün tasarlanma aşamasını, hikayesini ve niş parfüm dünyasında ki son gelişmeleri sizinle paylaşmak üzere artık buradayım.
Koray Sevinç

Amyris: Aklı Jameika’da kalbi Floransa’da

imageFrancis Kurkdjian’ın parfümlerinde farklı coğrafyaları bir araya getirmesi artık bizi şaşırtmıyor. Yine aynı şekilde parfümlerini piyasaya ‘çift’ olarak sürmesine de alışığız. Bu çiftler kimi zaman kontrastları temsil ediyor: Cologne Pour Le Matin/Cologne Pour Le Soir. Çoğu zaman ise aynı hikayenin ve duygunun etrafında dönen bir kadın ve bir erkeği: APOM ve Lumiére Noir. İşte tenimize güneş ışıklarının ihtişamı ve toprağın titreşimlerini yayan Amyris, Kurkdjian’ın yeni ikilisi.


Francis Kurkdjian’la XOXO için yaptığım röportajda (eğer dergiyi takip eden şanslılardan değilseniz üzülmeyin, burada da yer alacak) ‘Amyris’i tek başına düşünmek mümkün değil, Amyris Femme ve Amyris Homme, birbirinin yanı sıra parfümün hikayesini de tamamlıyor’ demişti. Ne demek istediğini Amyris’i kokladığımda anladım. Jameika güneşi altında muazzam kokular yayan Amyris ağacı, Floransa’nın gururu zambakla birleşiyor. Birbirine zıt iki hammadde Kurkdjian’ın yalın şişesinde bir araya gelince, ortaya alev alev ama yine de tertemiz ve tene yerleşen bir ‘kadife’ hissi çıkıyor.


image
Odunsu ve baharatlı notalara düşkün biri olarak (Cologne Pour Le Soir ve Oud favorilerimden) Amyris Femme ile pek iyi anlaşamayacağımı düşünmüştüm. Aynı zambağı olabilecek en hoş ve sofistike noktaya taşıyan Cartier Baiser Volé gibi Amyris Femme da, bana göre fazla beyaz, fazla temiz, fazla sakindi. Ama fena halde yanılmışım. Sürdükten kısa bir süre sonra limon ağacı çiçekleri ve California’nın dolgun portakalları yerini Amyris ağacına ve zambağa bırakıyor. Bu geçiş, parfümün ‘woody floral’ (odunsu çiçek) karakterini tam olarak ortaya çıkarmıyor. Henüz en dipte yatan Haiti vetiveri ve miskli amber yüzünü göstermiş değil. Belki de Alaçatı’nın serin rüzgarıyla dans ettiği içindir, Amyris’le yaşadığım geceden çok mutlu ayrıldım. Hiç bitmesin istediğim o gecenin devamını parfümü acilen satın alarak getireceğim sanırım…


imageAmyris Homme ise odunsuluğu biraz daha fazla sahipleniyor. Fas’tan biberiye ve Sicilya’dan mandalina, parfümün kalbinde yatan Amyris ağacı ve zambak dışında, Brezilya’dan tonka çekirdeği ve Francis Kurkdjian’ın imzası sayılan ‘modern odunsu’ uyumuyla harmanlanıyor. Sonuç: Baştan çıkarıcı. Oldukça feminen bir nota olan zambağın doğru öğelerle buluştuğunda ne kadar maskülen olabildiğini kokluyoruz ve hayrete düşüyoruz. Yine aynı röportajda söylediği gibi Kurkdjian, klasik formlardan uzak durarak modern bir yaklaşımı benimsiyor. Bu tutum da cesareti ve risk almayı getiriyor. Dileğim, Maison Francis Kurkdjian’ın her daim risk alabilen bir parfüm evi olarak kalması.

Ayşecan İpek

KİMLİK KARTI

İsmi: Amyris Femme

Parfüm evi: Maison Francis Kurkdjian

Nerede doğdu: Paris

Konsantre: Eau de Parfum

Kim için tasarlandı: Çiçek esanslarına bir doz odunsu nota eklemeyi seven, turunçgillerle barışık, farklı ve modern bir parfüm arayan kadınlar için.
KİMLİK KARTI

İsmi: Amyris Homme

Parfüm evi: Maison Francis Kurkdjian

Nerede doğdu: Paris

Konsantre: Eau de Parfum

Kim için tasarlandı: Temiz, taze ve odunsu notalara düşkün, buram buram kokan değil tenden yükselen bir parfüm arayan erkekler (ve belki de kadınlar) için.

blog comments powered by Disqus

Proudly La Deesse